• Jaký je rozdíl mezi mincí a medailí?

    24.3.2015
  • Často se stává, že laická veřejnost zaměňuje pojmy mince a medaile. Samozřejmě mince i medaile mají většinou kulatý tvar a z přední strany portrét, ale hlavní rozdíl je v jejich nominální hodnotě.

    Pouze mince mají nominální hodnotu a jsou zákonným platidlem. Na mincích je také vyražen rok emise a název emitenta. Medaile i mince bývají označovány jako numizmaty, či numizmatické exempláře. Pamětní mince a mince se nejvýrazněji liší hodnotou kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Mince nazývány jako pamětní bývají vyrobeny z hodnotnějšího kovu a jsou oblíbeným artiklem sběratelů.

    Pamětní medaile jsou vyráběny za účelem zvěčnění významné události nebo osobnosti. Jejich design může být velmi různorodý, může mít i jiný než kulatý tvar a mohou být vypracovány z různých materiálů i v odlišných hmotnostech. Také motivy pamětních medailí mohou být tematicky různorodé. To je i důvodem jejich vysoké oblíbenosti u sběratelů medailí. Na líci medaile bývá vyobrazena osoba nebo skupina osob a na straně druhé je téma blíže specifikováno. První dochované ražené medaile pochází až z antického období. Plnily především reprezentační a památeční účely. Za první pamětní medaili bývá označována medaile z 15. Století, která zachycuje byzantského císaře Jana VIII. Palailogose. Proces výroby pamětní medaile je velmi náročný, protože vyžaduje zapojení návrhářů designu i raziče, kteří dokáží vyrobit jakoukoliv medaili na zakázku.